Koža je jedan od najvećih organa ljudskog tijela, a njena kompleksna građa i direktna izloženost okolišu čini je podložnom raznim ozljedama i oboljenjima.

 koza1

Budući da su promjene na izloženim dijelovima kože lako vidljive, kožne bolesti predstavljaju velik problem i s psihičkog aspekta.

Anatomija i funkcija kože

Koža predstavlja izravnu barijeru vanjskim utjecajima. Od njenih najvažnijih uloga treba navesti da štiti naš organizam od vanjskih patogena, temperaturnih ekstrema, gubitka tekućine iz tkiva, učestvuje u termoregulaciji, nosi funkcije osjeta, ima imunološku funkciju, te igra važnu ulogu u sintezi vitamina D.

koza2

Koža se sastoji od tri glavna sloja: epidermisa, dermisa i hipodermisa (potkožnog tkiva), koji se međusobno razlikuju po građi i po svojoj specifičnoj funkciji.

Uz kožu se nadovezuju tzv. kožni adneksi - dlake, nokti i kožne žlijezde (znojnice i lojnice). Riječ je o anatomskim strukturama pridruženim koži koje pružaju mehaničku zaštitu kože, pomažu pri regulaciji tjelesne temperature, podmazuju površinu kože, te obavljaju srodne specijalizirane funkcije.

koza3

Struktura kože (debljina, pokrivenost dlakama, distribucija kožnih žlijezda) razlikuje se na pojedinim dijelovima tijela pa, naprimjer, koža dlanova nema dlaka i vrlo je čvrsta, dok je s druge strane koža nadlanica prekrivena dlakama i mnogo delikatnije građe. Struktura kože određena je genetski i evolucijski, a povezana je s funkcijom dijela tijela koji prekriva.

Oboljenja kože

Poznavanje promjena na koži omogućava dermatolozima postavljanje ispravne dijagnoze i određivanje odgovarajuće terapije.

Budući da je koža površinom vrlo velik i kompleksan organ te je izložena brojnim unutarnjim i vanjskim štetnim učincima, razne kožne promjene vrlo su česta pojava.

koza4

Ozljede i oštećenja, dermatitisi, sumnjivi mladeži, tumori kože, akne, osipi, promjene povezane s alergijskim reakcijama, ožiljci, autoimune bolesti, poremećaji rada žlijezda znojnica i lojnica, razni poremećaji rasta i estetike kose i noktiju - samo su neki od učestalih problema povezanih s kožom s kojima se doktori svakodnevno susreću. Osim toga, na koži se mogu očitovati i brojni poremećaji rada drugih organa u ljudskom organizmu (žutica kao manifestacija bolesti jetre, blijeda koža kao posljedica anemije, tzv. trofičke promjene kod poremećaja cirkulacije i slično).

Promjene na koži (eflorescencije) javljaju se u više oblika, a mogu biti u razini kože (makula), iznad razine kože (papula, plak, urtika, cista, ljuska, mjehurić, tumor, krasta...) i ispod razine kože (ogrebotina, ožiljak, ragada, ulkus, atrofija...).

Poznavanje promjena na koži omogućava dermatolozima postavljanje ispravne dijagnoze i određivanje odgovarajuće terapije.

Terapija i prevencija

Uvijek je potrebno otkriti i, ako je moguće, liječiti uzrok kožne promjene jer samo simptomatsko liječenje često dovodi do povratka tegoba. Moderna dermatologija nudi razne napredne mogućnosti liječenja brojnih kožnih poremećaja, no u svakom je slučaju prevencija bolesti na prvom mjestu. Ovo se posebno odnosi na osobe koje imaju predispoziciju za obolijevanje od malignog melanoma, potencijalno smrtonosne bolesti koja se češće javlja kod dugotrajnog izlaganja kože sunčevoj svjetlosti. Treba imati na umu da "koža pamti", odnosno učinak štetnog UV-zračenja se s godinama kumulira, čime se povećava opasnost od pojave melanoma kasnije tokom života.

koza5

Također je potrebno redovno pratiti sve pigmentne promjene (madeže) na koži, a one sumnjive odmah odstraniti kako se ne bi razvile u malignu tvorbu.

Zdrava koža

Održavanjem kože zdravom mnogo ćemo učiniti ne samo za svoje fizičko zdravlje nego i za samopouzdanje i životno zadovoljstvo.

Pravilna zaštita kože smanjit će opasnosti od ozljeda i oštećenja, a pravilna prehrana pružit će koži potrebne nutrijente kako bi ostala lijepa i mogla kvalitetno obavljati svoje funkcije.

Forever r3factor

Danas postoje razni kozmetički preparati prilagođeni tipu kože (mlađa, starija; masna, suha, normalna koža), stoga bi svako trebao pronaći kozmetiku koja mu najviše odgovara i redovno je primjenjivati. Budući da su neke promjene na koži povezane s opasnim bolestima, one se ne smiju ignorisati već je svaku sumnjivu promjenu potrebno pokazati doktoru kako bi se na vrijeme moglo intervenisati. Uz malo pažnje može se učiniti puno za vlastito zdravlje.

Prirodni preparati

Aloe vera je tradicionalni lijek koji su koristili u drevnim kulturama, uključujući Grke, Kineze, Egipćane, Indijce i Rimljane. Trenutno, aloe veru koristi šira javnost, te se ne primjenjuje samo u alternativnoj, već i u komplementarnoj medicini za kožne poremećaje.

ForeverGelly

Koristi za liječenje širokog spektra kožnih poremećaja jer umiruje, vlaži i hladi kožu. Upotreba uključuje liječenje manjih opekotina (uključujući opekotine od sunca), manjih iritacija kože, akni, ujeda insekata, ogrebotina, starenja kože, ekcema (uključujući dermatitis) i psorijaze.

Nešto više o aloe veri

List aloe vere je velik, debeo i mesnat, sa oštrim vrhom i šiljastim rubom. Može se podijeliti na dva dijela koja se hemijski razlikuju: vanjski zeleni dio koji sadrži vaskularne snopove i unutrašnji gel.

aloevera5

Žuti eksudat oko vaskularnih snopova ima gorak okus i sadrži antrakinone, spojeve koji daju aloe veri njenu izrazitu aromu. Gel je 99% vode, a preostalih 1% je niz rastvorenih jedinjenja uključujući vitamine rastvorljive u vodi i mastima, minerale, enzime, šećere (monosaharide i polisaharide), fenolna jedinjenja i organske kiseline.

Ljekovita svojstva se traže i za vanjski i unutrašnji dio listova. Postoje preparati aloje vere dobijeni od ekstrakta cijelog lista, soka aloje iz žutog eksudata (soka) i unutrašnjeg, bezbojnog, sluzavog gela koji se koristio za liječenje raznih stanja kože.

Dermatološka upotreba aloe vere potiče iz drevne istorije. Postoje opisi njegove upotrebe za vrijeme vladavine cara Nerona za ublažavanje iritacije kože, opekotina od sunca i akni. Egipatske kraljice Kleopatra i Nefertiti koristile su aloju kao dio svakodnevnog režima njege kože. Korišten je za balzamiranje mrtvih jer su antibakterijska i antigljivična svojstva odlagala fizičku razgradnju. Smatralo se da ga je Aleksandar Veliki koristio da zaliječi ratne rane svojih vojnika, a u svoje pohode je nosio prenosiva kola zasađene aloje.

aloehistory

Moderna analiza Aloe vere pokazuje niz potencijalnih terapijskih učinaka uključujući antimikrobne, antivirusne, antioksidativne, protuupalne, zaštitu kože i zacjeljivanje rana. U gelu se nalazi više od 75 aktivnih sastojaka, a efekti mogu biti sinergizam različitih komponenti, a ne pojedinačne hemikalije. Aloe vera vjerovatno djeluje na kožu antioksidativnim i protuupalnim djelovanjem.

Koje su prednosti aloe vere?

Aloe vera gel se koristi u prehrambenoj industriji kao sastojak napitaka i dodataka prehrani koji sadrže gel. U kozmetičkoj industriji gel se koristi kao osnova za kreme, losione, sapune, šampone i sredstva za čišćenje lica.

Aloe lotion

Aloe vera gel se također koristi u farmaceutskom sektoru za lokalne masti i gelove, te proizvodnju tableta i kapsula. Aloe vera gel i ekstrakt lista mogu biti korisni u isporuci lijekova, naprimjer u tabletama sa produženim oslobađanjem.

AloePropolisCreme

Forever Living u svojoj ponudi ima nekoliko proizvoda na bazi aloe vere: Aloe Vera Gelly, Aloe Propolis Creme, Aloe Activator, ... koji tretiraju različita stanja kože, odnosno pomažu u prevenciji određenih bolesti. 

Zainteresovani ste za Forever Living proizvode? Kontaktirajte naš tim stručnjaka koji vam mogu pomoći u odabiru proizvoda koji je najbolji za vas ili za vaše ljubimce.

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mobitel: +387 60 31 27 677 (WhatsApp/Viber)