Grickanje trave prirodno je ponašanje za sve mačke. Ukoliko vaša mačka ima mogućnost izlaska vani, vjerovatno joj je to dio svakodnevne rutine. Međutim, ukoliko vaš kućni ljubimac cijelo svoje vrijeme provodi u zatvorenom prostoru (poput većine domaćih mačaka), vjerovatno biste trebali razmotriti uzgoj mačje trave za vašeg ljubimca.

macatrava4

Zašto mačke grickaju travu?

Istraživanja još uvijek nisu u potpunosti potvrdila zašto mačke grickaju travu, ali postoji nekoliko pretpostavki. U divljini mačke jedu travu nakon što pojedu svoj plijen, ali jako često trava izaziva mačku da povraća. Zašto je onda konzumira? Vjeruje se da je priroda pronašla način da pomogne mačkama u izbacivanju dijelova svog plijena koji su neprobavljivi.

Čak i ako vaša kućna mačka nikad nije uhvatila miša ili pticu, niti jela živi plijen, instinktivno će je privući mačja trava. Trava je također oblik vlakana koja pomažu mačkama izbaciti dlake koje se svakodnevno nakupljaju u želucu dok se liže i čisti krzno ili da ih lakše probavi djelujući kao laksativ.

macatrava3

Trava debelog lista na mačke ima laksativni učinak dok ih trava tankog lista potiče na povraćanje. Neki stručnjaci vjeruju da mačke jedu travu da smire svoj želudac, nešto kao tableta protiv kiseline, dok drugi govore da mačke jednostavno vole okus trave bez obzira na njen utjecaj na njihovu probavu i slično.

Druga teorija je da mačke grickaju travu za dobivanje određenih minerala u tragovima, te vitamine A i D. Trava sadrži i hlorofil, koji je prije otkrića antibiotika bio lijek protiv bolova, infekcija, čira, kožnih bolesti i anemije. Trava također sadrži folnu kiselinu, odnosno vitamin B9, koji pomaže u proizvodnji hemoglobina, bjelančevina koje dovode kisik u krv kako bi pomogle cirkulaciju. Uz to, tu je i korist hlorofila u osvježavanju daha.

Folna kiselina je prisutna i u mačjem mlijeku i njen nedostatak može dovesti do anemije, tako da rast mačića može biti zaustavljen ako je ne dobiva dovoljno. Da li mačke instiktivno znaju da im nedostaje folne kiseline i grickaju travu da bi to uravnotežili? Na to pitanje ni stručnjaci ne znaju dati odgovor. Za mačke koje nikako ne izlaze vani postoje dodaci prehrani koji su bogati folnom kiselinom, a vaš veterinar vam može preporučiti proizvode od kojih će mačka imati koristi.

Šta je mačja trava?

Mačja trava se obično uzgaja iz sjemenki raži, ječma, zobi ili pšenice. U vašoj lokalnoj prodavnici za kućne ljubimce naći ćete različite setove mačje trave koji sadrže sve što vam treba, uključujući sjeme, zemlju i posudicu. Sve što trebate osigurati je voda i sunčeva svjetlost, a unutar jedne sedmice vaša će mačka imati vlastiti organski vrt za sigurno, zdravo grickanje.

macatrava2

Mačja trava koju uzgojite kući sigurnija je od trave na otvorenom koja je možda hemijski obrađena pesticidima, a uz to daje vašoj mački zdravu alternativu grickanju kućnih biljaka i cvijeća, od kojih su mnoge otrovne za mačke.

Posavjetujte se sa svojim veterinarom prije nego što u svoj dom donesete bilo koje cvijeće ili biljku, jer neke od njih mogu biti otrovne i pogubne za vašu mačku, kao npr. ljiljani.

Kako uzgajati mačju travu?

Mačja trava sigurna je alternativa travi na otvorenom, koja može biti tretirana sa sredstvima protiv korova ili drugim pesticidima.

Ukoliko kupite set za uzgoj mačje trave vjerovatno će biti lako slijediti upute, no tu je nekoliko osnovnih savjeta za njegu i uzgoj mačje trave:

  • Kako bi uspješno proklijale, sjemenke treba držati vlažnim, ali nikad natopljenim.
  • Kada se klice pojave, koristite manje vode.
  • Ostavite tri do sedam dana da sjeme klija.
  • Trava će biti spremna za grickanje između 10 do 14 dana nakon nicanja ili kada dosegne visinu od 10 cm, a trajat će sedam do 20 dana kada bi trebalo zasaditi novu.
  • Navodnjavajte je s raspršivačem i držite na prirodnom svjetlu.
  • Ne pretjerujte s vodom jer to uzrokuje plijesan i prijevremeno propadanje.
  • Dopustite svojoj mački da gricka direktno iz posudice u kojoj raste.
  • Kad trava počne venuti ili poprimi žućkastu boju, zasadite novu posudicu.

macatrava1

Važno:

  1. Ako primijetite da vaša mačka svakodnevno jede travu u velikim količinama i ima simptome crijevnih poteškoća, trebate je odvesti veterinaru.
  2. Ako je vaša mačka unutarnji i vanjski ljubimac nadzirite njenu ispašu kad ide vani. Držite je dalje od trave i biljaka koje su prskane pesticidima i sličnim hemikalijama. Za vaš travnjak uvijek koristite gnojiva i preparate koji nisu štetni za ljubimce.
  3. Trava za mačke nije isto što i biljka koja je u narodu poznata kao "macina trava" (lat. Nepeta cataria, eng. catnip) koja izaziva euforične promjene u ponašanju mačaka.