Razmislite o vlastitim navikama pješačenja. Znamo da šetnja ostvaruje mnoštvo pozitivnih efekata na zdravlje, ali kako biste izvukli maksimum iz nje moramo obratiti pažnju na najčešće greške u hodu.

sumasetnja

Činite li ove tri uobičajene greške kada šetate? Mogli biste razmisliti o svojim navikama u šetnji. Prema nagrađivanoj spisateljici Annabel Streets, autorici knjige '52 Ways To Walk', redovne šetnje imaju priličan udio u dobrobiti za fizičko i mentalno zdravlje, ali da biste dobili najviše od hodanja, morate poduzeti odgovarajuće korake. Streets identifikuje tri najčešće greške u pješačenju koje je naučila iz svog istraživanja.

Šta možda pogrešno radite:

Greška 1: Nepravilno držanje

- Prvo što sam morala učiniti bilo je poraditi na svom držanju i poravnanju - kaže Streets. Pogotovo ako cijeli dan sjedite pogrbljeni s glavom isturenom naprijed, važno je odvojiti vrijeme da ispravite kičmu prije nego što izađete kroz vrata. Kad ustane od svog stola, Streets provede nekoliko sekundi na svom pragu kako bi svjesno vratila glavu preko ramena, podigla s rebara i izdužila kičmu.

- Mnogi od nas to ne shvatćaju, ali ako provedete osam sati dnevno za laptopom, kad ustanete, i dalje ste u tom položaju - objašnjava ona. Tih nekoliko dodatnih sekundi za istezanje može stvarno napraviti razliku. Držanje stopala također je važno, kaže Streets.

- Umjesto da se vučete, pazite da se lagano spuštate na petu. Također provjerite koristite li svih pet prstiju na nogama jer ih sve imamo s razlogom - kaže Streets. Oni nisu tu samo zbog naše ravnoteže, već i da nam pomognu da se učinkovitije odgurnemo. Mnogi od nas imaju tendenciju hodati samo s jednom stranom stopala, a trebali bismo koristiti cijelo. Usredotočujući se na to da svaki nožni prst ostvaruje kontakt s tlom, koristit ćete cijelo stopalo i promicati ravnotežu.

Greška 2: Ignorisanje daha

Kao i drugi stručnjaci, Streets je zagovarateljica nosnog disanja, posebno dok hodate. 'Vaš nos ima najneobičniji sistem filtracije', kaže ona.

- Uspijeva filtrirati onečišćenje i patogene - dodaje, što je posebno korisno ako šetate velikim, užurbanim gradom. Naša usta, s druge strane, nemaju istu sposobnost filtriranja čestica. 'Sve ide ravno u pluća', objašnjava Streets. Disanje kroz nos također oslobađa dušikov oksid, molekulu koja igra bitnu ulogu u povećanju cirkulacije i isporuci kisika u stanice. Povezan je sa zdravljem pluća i imunitetom, a pomaže gurati krv i kisik po cijelom tijelu i do mozga, dodaje Streets. Sve to govori kako je način na koji dišete važan - stoga obratite pažnju na udisaje i izdisaje u šetnji.

Greška 3: Nošenje slušalica

U solo šetnjama prilično je uobičajeno nositi slušalice i slušati muziku ili podcast, odvajajući se od svijeta oko sebe. 'Apsolutno bih slušala podcast, ne stalno, ali prilično često', kaže Streets. Međutim, ako imate priliku prošetati područjem koje je ispunjeno predivnim zvukovima prirode, poput parka ili šume i ako možete pobjeći od gradskih zvukova, ona preporučuje da osluškujete.

Prema jednom istraživanju, pokazalo se da su oni koji su slušali šumske zvukove - poput curenja potoka, pjeva ptica ili škripanja lišća - prijavili povećanje opuštenosti za 30%. A od tih zvukova, ptičji je pjev bio apsolutni pobjednik - 40% učesnika je reklo da su se zbog tog zvuka osjećali sretnijima.

Dakle, ako se možete uputiti u područje s puno prirodnog ptičjeg pjeva, nemojte koristiti slušalice, ali ako hodate, recimo, do supermarketa u užurbanom gradu, one su izvrsne za blokiranje bilo kakve otežavajuće buke. Nažalost, napominje Streets, ne možete slušati playlistu prirodnih zvukova i očekivati ​​iste efekte opuštanja poput onih stvarnih. 'Možda jer znamo da nije isto', ističe ona.

Kako biste krenuli u najzdraviju šetnju, vodite računa o svom dahu, držanju i prirodnom okruženju. Svaki od ovih faktora može poboljšati vaše mentalno i fizičko blagostanje i pojačati prednosti vaše šetnje.