Virus mačje imunodeficijencije (FIV) mačji je ekvivalent HIV-a. Približno 1 – 5 % mačaka zaraženo je ovim virusom. Kada se mačka zarazi FIV-om, virus ostaje u organizmu do kraja života.

fiv3

Šta je virus mačje imunodeficijencije?

Virus mačje imunodeficijencije (FIV) mačji je ekvivalent HIV-a. Važno je napomenuti da se ljudi ne mogu zaraziti FIV-om i da je približno 1 – 5 % mačaka nositelj virusa.

Kada se mačka zarazi FIV-om, virus ostaje u organizmu do kraja života, a poslije perioda koji može trajati i nekoliko godina, virus može da ošteti imunitet mačke. Tada se javljaju simptomi bolesti.

Kako se FIV širi u zajednici mačaka?

FIV pripada porodici retro virusa, a grupi lentivirusa. Za lentiviruse je tipično da sporo izazivaju bolest i zato zaražena mačka može da bude zdrava nekoliko godina.

Kada je mačka zaražena FIV-om, infekcija je trajna (virus ne može da se eliminiše) i virus je prisutan u pljuvački zaražene mačke. Najčešći način prenošenja sa jedne mačke na drugu je preko ujeda, tako što pljuvačka zaražena virusom uđe pod kožu mačke.
FIV se prenosi tokom borbe i grizenja pa je češće prisutan kod mlađih nesteriliziranih mačaka koje se kreću na otvorenom, a posebno je rizično razdoblje obilježavanja teritorija.

Virus ne može dugo da preživi van tijela mačke i lako se ubija običnim dezinfekcionim sredstvima.

Veoma rijetko, virus može da se širi i neagresivnim kontaktom između mačaka (npr. međusobnim čišćenjem), sa majke na mačiće, preko transfuzije krvi.

Šta se događa ako se mačke zaraze mačjim virusom imunološke deficijencije?

FIV inficira ćelije imunog sistema (bijele krvne ćelije, uglavnom limfocite). Virus može da ubije ili ošteti ćelije koje inficira ili da kompromituje njihovu funkciju. Ovo može da dovede do postepenog opadanja funkcije imunog sistema.

Prvih sedmica poslije infekcije, virus se razmnožava i može da izazove blage simptome bolesti kao što je blaga groznica i nadutost limfnih čvorova. Obično su ovi simptomi toliko blagi, da prođu neopaženo. Razviće se imuna reakcija koja ne eliminiše virus, ali održava razmnožavanje virusa na relativno niskom nivou.

fiv2

Poslije određenog vremena, kod nekih mačaka se razmnožavanje ponovo pojača, i obično ove mačke razviju simptome bolesti. Ovo se obično desi 2-5 godina pošto je mačka inficirana. Pojačano razmnožavanje virusa dovodi do progresivnog oštećivanja imunog sistema.

FIV napreduje vrlo sporo tokom nekoliko godina, uništavajući bijele krvne stanice kod mačke, što znači da mačka gubi sposobnost odbrane od bolesti. Ovo slabljenje imunološkog sistema dovodi do podložnosti sekundarnim infekcijama i dugotrajnijeg oporavka od svakodnevnih tegoba i bolesti.

Koliko je FIV čest?

Frekventnost FIV infekcije varira u različitim populacijama mačaka. Češći je tamo gdje više mačaka živi na malom prostoru (gde su samim tim i tuče između mačaka češće), a nije toliko čest tamo gdje je populacija mačaka manja i gdje se ne puštaju da izlaze.
Generalno, među zdravim mačkama bit će 1-5% FIV pozitivnih, ali među visokorizičnom populacijom, taj procenat može da bude i između 15-20%. Infekcija je češća među mačkama koje izlaze napolje i dva puta je češća kod mužjaka u poređenju sa ženkama. Iako mačke svih godina mogu da se inficiraju, najčešća je kod mačaka srednjih godina (5-10 godina).

Koji su simptomi FIV-a?

FIV obično izaziva bolest tako što potiskuje imunitet – normalna imuna reakcija mačke je kompromitovana, i mačka je sklonija drugim infekcijama i bolestima. Ne postoje specifični simptomi koji se povezuju sa FIV-om, ali tipična zaražena mačka će imati rekurentne nastupe infekcija ili bolesti koja vremenom bude sve gora i ne odgovara na tretman onako kako bi kod zdrave mačke.

Neki od najčešćih simptoma FIV pozitivnih mačaka su:

  • Gubitak težine
  • Rekurentna groznica
  • Letargija
  • Uvećani limfni čvorovi
  • Gingivitis i stomatitis (upale desni i usta)
  • Hronične ili rekurentne respiratorne, očne i crijevne bolesti
  • Hronične kožne bolesti
  • Neurološke bolesti (kod nekih mačaka, virus može da utječe na mozak)

Ostale bolesti koje mogu da se jave su: neoplazija (npr. limfom) i drugi infektivni agenti mogu da budu problematičniji kod FIV pozitivnih mačaka (toksoplazmoza, hemoplazmoza, FIP itd.).

Postoje li pretrage za provjeru zaraženosti mačke FIV-om?

Veterinar će krvnom pretragom utvrditi jesu li vaša mačka zaražena FIV-om.

fiv1


Život sa FIV-om

Mnoge inficirane mačke mogu dugo i sretno da žive sa virusom i ne mora da znači da će virus uzrokovati neku kliničku bolest. Da li će se bolest razviti zavisi od više faktora, uključujući i vrstu FIV-a kojom je mačka inficirana, imuni sistem i prisustvo tj. odsustvo drugih infektivnih agenata. Jedno istraživanje je pokazalo da FIV pozitivne mačke žive u prosjeku nešto manje od pet godina od trenutka dijagnoze, u poređenju sa zdravim mačkama koje žive oko šest godina.

Glavni ciljevi u kontroli FIV-a su prevencija širenja infekcije na druge mačke i održavanje dobrog kvaliteta života.

Generalni tretman uključuje:

  • Sterilizaciju svih FIV pozitivnih mačaka da bi se smanjio rizik od tuče.
  • Onemogućiti FIV pozitivnim mačkama da izlaze i da se miješaju sa zdravim mačkama. Ovo pomaže u prevenciji širenja infekcije, ali također štiti FIV zaražene mačke od izlaganja drugim infektivnim agentima.
  • Kvalitetna ishrana – izbjegavati sirovo meso, jaja i nepasterizovane mliječne proizvode koji povećavaju rizik od izlaganja parazitima i bakterijama.
  • Kvalitetna njega (redovno čišćenje od buha i glista)
  • Idealno bi bilo voditi mačku na kontrole kod veterinara dvaput godišnje.
  • Brzo reagovanje i prikladni tretman ukoliko se pojavi sekundarna bolest. Vrijeme potrebno za liječenje će možda biti duže.

Britanski veterinar Dr. David Urch preporučuje da se veterinarski lijekovi koriste uz Aloe Vera preparate koje možete naručiti putem Nature.ba. Tu se možete konsultovati o proizvodima i načinu njihove upotrebe za mačke kojima je dijagnosticiran FIV.

Aloe Vera Gel virusi

Aloe Vera Gel od Forever Living sadrži polisaharid acemanan koji pomaže tijelu da vrati imunitet na normalno stanje tako što stimuliše proizvodnju antitijela. Antiviralan je, posebno kod virusa koji uzrokuju tumore. Važno je naglasiti da je Carrington laboratorija u Sjedinjenim Američkim Državama izdvojila acemanan iz Aloe Vere i posebno ga prodaje kao Carrysin, a koristi se za tretiranje mačje leukemije i za tretman AIDS-a ko ljudi. Carisin trajno uništava proteinski omotač HIV virusa, koji tada ne može da napadne T4 ćelije u organizmu i dovede do bolesti AIDS (Anally, 1987).

Acemanan smanjuje sekundarne infekcije, pojačava proizvodnju T-limfocita za 50 posto, pojačava aktivnost velikih bijelih krvnih zrnaca koje vode ka bržem zacjeljivanju rana.

Zainteresovani ste za Forever Living proizvode? Kontaktirajte naš tim stručnjaka koji vam mogu pomoći u odabiru proizvoda koji je najbolji za vaše ljubimce.

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mobitel: +387 60 31 27 677 (WhatsApp/Viber)