"Ono si što jedeš", kažu. I to najbolje možete vidjeti na svojim zubima. To je zato što hrana i piće mogu uzrokovati nakupljanje plaka, koji može imati ozbiljne zdravstvene posljedice na vaše zube.

 zubihrana

Plak je ljepljivi film ispunjen bakterijama koji doprinosi oboljenju desni i karijesu. Nakon što pojedete slatku užinu ili obrok, zbog šećera bakterije otpuštaju kiseline koje napadaju zubnu caklinu. Kada se gleđ pokvari, može se razviti karijes.

Karijes izaziva bol, probleme sa žvakanjem i apscese zuba.

A ako ne perete ili ne čistite zube koncem, vaš plak će se stvrdnuti i pretvoriti u kamenac. Kamenac iznad desni može dovesti do gingivitisa, ranog oblika bolesti desni.

Kako možete spriječiti da plak izazove probleme u vašim ustima?

Osim što perete zube najmanje dva puta dnevno, koristite konac i redovno posjećujete zubara, pokušajte izbjegavati ili ograničiti namirnice u nastavku.

1. Gumene bombone

Nije novost da su slatkiši nezdravi za vaše zube. Ali gumeni slatkiši sadrže još i različite vrste kiselina koje oštećuju vaše zube.

zubihrana1

Osim toga, budući da se žvakaju, duže se drže za zube, pa je veća vjerovatnoća da će uzrokovati karijes. Ako žudite za slatkišima, umjesto toga uzmite kvadratić čokolade koju možete brzo sažvakati i lako oprati.

2. Hljeb

Razmislite dobro prije nego kupite hljeb. Kada ga žvačete, vaša pljuvačka razlaže škrob u šećer. Kada hljeb u ustima postane tvar nalik gumenoj pasti, lijepi se za pukotine između zuba. Dakle, to može uzrokovati karijes.

zubihrana5

Kada žudite za nekim ugljikohidratima, težite manje rafiniranim sortama poput cjelovite pšenice. Oni sadrže manje dodanih šećera i ne razgrađuju se lako.

3. Alkohol

Mnogi znaju da konzumiranje alkohola nije baš zdravo. Ali da li ste znali da kada pijete, isušite usta? Suhim ustima nedostaje pljuvačka, koja nam je potrebna da bi zubi bili zdravi.

zubihrana8

Slina sprječava lijepljenje hrane za zube i ispire čestice hrane. Čak pomaže u popravljanju ranih znakova karijesa, bolesti desni i drugih oralnih infekcija. Da biste održali hidrataciju usta, pijte puno vode.

4. Gazirana pića

Mnogi ljudi vjerovatno znaju da malo toga dobrog dolazi od konzumacije gaziranih pića ili sokova, čak i ako na konzervi piše "dijetalno".

zubihrana3

Gazirana voda omogućava plaku da proizvodi više kiseline za napad na zubnu caklinu. Dakle, ako pijete sodu cijeli dan, u suštini ćete premazati zube kiselinom. Osim toga, isušuje vam usta, što znači da imate manje pljuvačke.

I na kraju, ali ne i najmanje važno, gazirana pića tamne boje mogu promijeniti boju vašim zubima.

Napomena: Nemojte prati zube odmah nakon što popijete sok. Ovo bi zapravo moglo ubrzati propadanje.

5. Led

Sve što led sadrži je voda, pa ga je dobro žvakati, zar ne? Nije baš tako, smatraju u Američkom udruženju stomatologa. Žvakanje čvrste supstance može oštetiti caklinu i učiniti vas podložnim hitnim stomatološkim slučajevima kao što su okrhnuti, napukli ili slomljeni zubi ili labave krunice.

zubihrana7

Led možete koristiti za hlađenje napitaka, ali je dobra ideja da ga ne žvačete. Da biste se oduprli nagonu, odlučite se za rashlađenu vodu ili pića bez leda.

6. Citrusi

Narandže, grejpfrut i limun mogu biti ukusni i kao voće i kao sokovi, a imaju puno vitamina C. Ali njihov sadržaj kiseline može narušiti gleđ, čineći zube osjetljivijim na karijes. Čak i cijeđenje limuna ili limete u vodu dodaje kiselinu u piće.

zubihrana2

Osim toga, kiselina iz citrusa može smetati ranama u ustima. Ako želite da dobijete dozu njihovih antioksidansa i vitamina, pokušajte ih jesti i piti u umjerenim količinama za vrijeme obroka, a nakon toga isperite vodom.

7. Čips 

Hrskavi čips vole mnogi. Ali čips ima puno škroba. Škrob postaje šećer koji se zadržava na zubima i između njih i tako hrani bakterije u plaku.

zubihrana6

Budući da rijetko pojedemo samo jedan, proizvodnja kiseline iz čipsa se zadržava i traje neko vrijeme. Nakon što pojedete čips, očistite zube koncem kako biste uklonili zarobljene čestice.

8. Suho voće

Pretpostavljate da je sušeno voće zdrava užina. To je možda tačno, ali mnoga sušena voća - kajsije, suhe šljive, smokve i grožđice - su ljepljive.

zubihrana4

Američka stomatološka asocijacija navodi da se sušeno voće lako lijepi za zube i u njegovim pukotinama ostavlja šećer. Međutim, podaci o ovoj temi su ograničeni, a stručnjaci moraju obaviti dodatna istraživanja.

Ako volite da jedete sušeno voće, obavezno isperite usta vodom. Zatim operite zube i očistite ih koncem. S obzirom da imaju manje šećera, bolje je da jedete svježe verzije voća. 

Preporuka paste za zube

Ukoliko redovno perete zube, onda birajte pastu koja ne sadrži mineral flour koji je dokazano neurotoksičan. U velikim količinama može uzrokovati negativne posljedice, posebno na zdravlje djece koja su mu previše izložena putem paste za zube, vode ili drugih izvora.

ForeverBrightToothgel

Danas se mnogi zalažu kako su istraživanja koja dokazuju povoljno djelovanje fluora na zube zastarjela te da sam fluor nema ulogu u pasti za zube. Brojni holistički stručnjaci ne vide svrhu dodavanja fluora u paste za zube bez aktuelnih dokaza, a ističu i to da je 2014. fluor uvršten u popis toksičnih tvari.

Prirodne paste za zube i paste bez fluora tako su idealna opcija za izbjegavanje minerala čija djelotvornost nije potpuno i jasno dokazana. Prirodnu pastu proizvodi američka kompanija Forever Living koja je nakon nekoliko godina istraživanja, razvoja i saradnje sa naučnicima i zubarima došla do saznanja o optimalnom djelovanju gela aloe vere na djelotvorno čišćenje zuba. Rezultat je formula koja osvježava dah i izbjeljuje zube bez oštećenja zubne gleđi. 

Forever Bright Toothgel sadrži samo prirodne sastojke najboljeg kvaliteta. Kombinacija stabilizovanog gela aloe vere i propolisa djeluje umirujuće na desni i sluzokožu usne šupljine. Može se nanijeti direktno kada je pranje zuba bolno. Pogodna je i za vegetarijance jer ne sadrži sastojke životinjskog porijekla.