Toplije vrijeme se bliži, a s njim i obilje voća i povrća. Iskoristite njihove blagodeti i počnite pripremati laganije obroke i salate, ali i smoothieje. Jednostavni su jer će nahraniti organizam, a neće opteretiti probavu. Napravite plan i započnite dan čašom zdravlja, odnosno finim i zdravim smoothiejem. Ili pak njime zamijenite večeru.

Smoothie

Povrće koje je izvan sezone radije blanširajte, kuhajte lagano na pari ili u malo vode. Možete koristiti i zaleđeno voće i povrće koje prije miksanja također lagano blanširajte. Ako više volite voćni smoothie, koristite razno svježe voće ili, naprimjer, zamrznuto bobičasto voće.

Nemojte sladiti smoothieje jer su sami po sebi slatki, no ako je to baš potrebno, dodajte malo meda. Ne pretjerujte. U smoothieje možete dodati kokosovo ulje ili avokado. Zdrave masti su dobre, čak i kad se radi o mršavljenju, jer ubrzavaju metabolizam.

Za smoothie je nezaobilazan blender, a postoji pravilni redoslijed dodavanja namirnica. Prvo se stavljaju tekuće i mekše namirnice, a one čvršće i veće kasnije kako bi oštrice blendera mogle doseći punu brzinu prije nego što do njih dođu tvrđi sastojci. Tako će svi sastojci biti pravilno raspoređeni i usitnjeni.

Tekući sastojak je baza. To može biti i kravlje mlijeko, ali posljednjih godina se preferira napitak od badema ili soje ili slična biljna mlijeka. Neki će dodati vodu. Nakon toga idu voće i povrće kako bi ih blender bolje usitnio u vrtlogu. Neki će nakon toga dodati praškaste sastojke poput dodatnih proteina. Naša preporuka je Forever Lite Ultra sa aminoteinom, koji sadrži preporučenu dnevnu dozu vitamina i minerala.

ForeverLiteUltra

Lisnato povrće poput špinata ide prije ostalih krutih namirnica. Isto tako, mekano bobičasto voće ići će prije krute banane, koja će svojom težinom mekše sastojke usmjeriti prema oštrici. Ako želite da smoothie bude kremast, možete dodati i grčki jogurt. Zamrznuto voće i povrće ide na kraju.

Važno je unijeti optimalan odnos vitamina i minerala kako biste ojačali imunitet jer i dalje postoji prijetnja zaraze korona virusom, ali i raznim virozama. Ne zaboravite na vitamin C, vitamin B6, vitamin B12, cink, vitamin A, vitamin D, željezo, folat i selen.

Namirnice bogate vitaminom A su mrkva, špinat, kelj, blitva, raštika, brokula, matovilac, zelena salata, paprika, paradajz, mahune, šparoge, peršun, bosiljak, dinja, bundeva, tikvica, lubenica, kajsija, papaja, grejp...

Namirnice bogate vitaminom D su gljive, narandža, špinat i banana. Vitamin C možete pronaći u agrumima (narandže, limuni, grejpfruti), kiviju, bobičastom voću (brusnice, borovnice, maline, kupine), brokuli, prokulicama, karfiolu, zelenoj i crvenoj paprici te špinatu. Jagode, maline, borovnice i ostalo bobičasto voće bogati su vitaminima i mineralima, a siromašno kalorijama. Bobice obiluju i vlaknima, zbog čega mogu smanjiti apetit i povećati osjećaj sitosti, a dat će zdravom smoothieju odličan okus.